Mamed Khalidov

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (25 votes cast)

Mamed KhalidovMamed Khalidov to polski zawodnik pochodzenia czeczeńskiego. W 1994 roku na jego rodzinne miasto Grozny spadły pierwsze bomby, rodzina decyduje się wysłać na emigrację kobiety, dzieci oraz starców. Po trzech latach Mamed trafia do Polski. Z początku zagubiony, nie znający języka i tęskniący za krajem. Ale bierze się w garść, zaczyna uczyć się języka. Następnie wyjeżdża do Olsztyna gdzie studiuje zarządzanie i administrację. Rok 2010 to przełomowy rok w jego karierze gdyż udało mu się otrzymać polskie obywatelstwo.

Sporty walki trenuje do 12 roku życia, zaczyna od karate, przez taekwondo na zapasach kończąc. Takie były jego początki w Czeczenii – kraju, w którym zawsze trzeba było walczyć o swoje. W Polsce zaraz po studiach zapisuje się do olsztyńskiego klubu Arrachion MMA Olsztyn i tutaj właśnie zaczyna codziennie trenować. Przy okazji powraca do treningów taekwondo, zapasów oraz boksu, tak dla rekreacji i zyskania większej pewności siebie w ringu.

Rok 2004 to zwrotny moment w jego karierze. Pierwsze walki kończą się porażkami, jednak Mamed nie poddaje się i trenuje dalej. Ostatecznie trzecia walka w tym roku przynosi mu długo oczekiwane zwycięstwo.

Rok 2005 – na pięć rozegranych walk przegrywa tylko jedną. Najsławniejszą walką tego roku wydaje się być walka z marca, gdzie Adam Skupień zostaje pokonany już w piątej sekundzie walki.

Kolejne dwa lata z rzędu przynoszą zawodnikowi same zwycięstwa. W 2008 roku podpisuje kontrakt na cztery walki z amerykańską organizacją EliteXC. Debiutując na gali pokonuje swojego przeciwnika Jasona Guide przez nokaut techniczny. Podczas tej walki złamał sobie palec u ręki mimo tego prawie nie czując bólu potrafił wygrać. Niestety EliteXC zawiesiło swa działalność i kolejne walki nie doszły do skutku.

2009 w Warszawie na gali KSW stoczył swoją pierwsza walkę po wyleczeniu kontuzji. Jego przeciwnik Daniel Acacio zostaje znokautowany w 70 sekundzie walki. W ten sposób Mamed Khalidov zostaje międzynarodowym mistrzem KSW – pierwszym w historii.

2009 roku debiutuje na gali Sengoku 11 walcząc z mistrzem japońskiej organizacji, z którą podpisał kontrakt. Khalidov pokonuje przeciwnika Jorge Santiago w pierwszej rundzie poprzez nokaut techniczny. W marcu 2010 odbywa się walka rewanżowa w której Mamed przegrywa na punkty. Jest to pierwsza przegrana zawodnika od 2005 roku.

KSW XIII – broni swojego tytułu walcząc z Japończykiem Ryuta Sakurai. Walka jest bardzo zacięta i kończy się remisem. Mamed Khalidov broni swojego tytułu mistrza.

Grudzień 2010 roku Mamed już po raz trzeci walczy dla WVR. Bez przeszkód pokonuje Yuki Sasaki poprzez nokaut techniczny już w pierwszej rundzie. W marcu 2011 zwakował swój pas KSW w wadze półciężkiej, Khalidov przechodzi do kategorii średniej.

Marzec 2011 – gala w Warszawie. Pierwotni przeciwnicy Mameda wycofali się z powodu kontuzji. Do walki zostaje zgłoszony James Irvin. Limit wagowy do tej walki wynosi 87 kilogramów a w dniu ważenia waga Amerykanina wynosi o 4 kilogramy więcej. Mamed jednak przyjmuje wyzwanie i w 33 sekundzie Amerykanin poddaje się. Dwa miesiące później na kolejnej gali odbywa się długo oczekiwany pojedynek Mameda z Lindalem – kolejne szybkie zwycięstwo przez poddanie techniczne – przeciwnik stracił przytomność.

Listopad 2011 Khalidov po raz kolejny wygrywa walkę w pierwszej rundzie – tym razem walczył z zawodnikiem walczącym w Strikeforce oraz UFC. Khalidov otrzymuje bonus finansowy za „poddanie wieczoru”. W maju 2012 na kolejnej gali KSW nokautuje Rodneya Wallece w pierwszej rundzie oraz otrzymuje kolejny bonus finansowy za nokaut wieczoru.

Mamed Khalidov to zawodnik, który w polskich barwach wyczynia cuda na ringu. Jego wytrwałość i precyzja pokazują, że nie warto się poddawać.VN:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 9 votes)
Mamed Khalidov, 4.0 out of 5 based on 25 ratings
This entry was posted in Aktualności. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz